Norra Obbolavägen 28
Teg, Umeå
All info hittar du på www.brfbilhandlaren.se
Äntligen kan vi välkomna er till nyproduktionen Brf Bilhandlaren - detta blir centrala Umeås största bostadsrättsförening sedan början av 90-talet. Bilhandlaren med sitt centrala läge erbjuder bostadsrätter i storlekarna från 1:a – 5:a med stora, inglasade balkonger och underjordiskt garage. Bostäderna har tilltalande materialval och ett attraktivt läge med gångavstånd till centrumkärnan och älven. Vi välkomnar er till Bilhandlaren - en lågbelånad förening (8900 kr/kvm) och ett perfekt alternativ för dig som vill bo bekvämt och modernt! Läs mer om projektet på www.brfbilhandlaren.se
Fakta
Pris
1 610 820 kr - 6 203 640 kr
Boarea
26 m² - 132 m²
Rum
1 st - 5 st
Länkar
Fastighetsmäklare
Fastighetsmäklare
Närområde
Teg ligger på södra sidan om Umeälven och är uppdelad i två delar: öst- och västteg. Här finns idrottsplats för fotboll och hall för ishockey. Med bekvämt avstånd från Teg finns det nya handelsområdet vid entré syd där bland annat IKEA ligger. Natur och fritid På Teg finns fina skogsområden med motionsspår alldeles intill. I närheten av Teg ligger de av umeborna mycket omtyckta Bölesholmarna, med badstrand och grillplatser mitt i Umeälven. Här hittar du även platser för fiske och fina promenad- och cykelstråk. I närheten finns populära Lundabron som invigdes hösten 2019. Lundabron är en bro för gående och cyklister över Umeälven som förbinder Bölesholmarna och västra Umeå i höjd med Lundåkern. Bron är med sin längd på 179 meter Sveriges längsta hängbro för gående och cyklister.
Kommunikation
Gång- och cykelavstånd till Umeå centrum. Även goda bussförbindelser till och från centrala Umeå, Umeå universitet och Norrlands universitetssjukhus.
Närservice
Mataffärer, bank, frisörer, bensinmackar, pizzerior, restauranger, konditori, folktandvård, gym, vårdcentral och apotek. Skolor och barnomsorg Böleängsskolan (F-6) Östtegsskolan (F-6), Engelska skolan (F-9) och Tegs centralskola (7-9). Tegs centralskola är Umeås största högstadium och erbjuder Norrlands största anläggning för spontanidrott, Qulan, byggd år 2006. Flera förskolor finns i området.
Karta
Bilder
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Illustration
-
Bölesholmarna
-
Badstrand på Bölesholmarna
-
IKEA
-
Avion shopping
-
Park
-
Universitetet 5
-
Universitetet 2
-
Centrum Järnvägstorget 2
-
Centrum 6